Üyelik Girişi
fenciyim
Site Haritası

İNSAN PİLİ

                             DENEYİN ADI:İNSAN PİLİ 
 • DENEYİN AMACI:İNSAN VÜCUDU ÜZERİNDEN ELEKTRİK ELDE EDİLMESİ
 •  
 •  DENEY İÇİN GEREKLİ MALZEMELER:
 •  1.Bakır plaka
  2.Çinko plaka(çatı tamiri yapan yerlerden temin elde edilebilir)
  3.Mikro ampermetre
 
 • DENEYİN YAPILIŞI:
 •  Ampermetrenin + ucu bakır plakaya - ucu çinko plakaya bağlanır.Sonra bir el çinko plakaya, diğer el bakır plakanın üstüne konur. Ampermetrenin saptığı gözlemlenir. Yorumu deneyciye bırakılmıştır.
               
 • DENEYİN FİZİĞİ:
             Bir iletken çözelti içine iki farklı iletken çubuk batırılarak bir pil meydana getirilir. İletken çözeltiye elektrolit, iletken çubuklara da elektrot denir. Çubuklar pilin kutuplarıdır.            İlk defa İtalyan fizikçisi Alessandro Count VOLTA bu düzeneği kurup ilk elektrik üretecini yaptığı için bu pile “volta pili” denir. 

Sulandırılmış sülfürik asit çözeltisi içine batırılarak basit bir volta pili yapılabilir. Çinko atomları çözelti içinde çözünerek  (+) yüklü iyon durumuna geçerler. Bu durumda çinko elektrot ( - ) , bakır elektrot ( + ) yük kazanır. Çinko elektrottaki ( - ) yükler iletken vasıtasıyla bakır elektrota ulaştıklarında çözeltiden gelen hidrojen iyonları nötr hale geçip gaz halinde bakır elektrot üzerinde toplanırlar.

Zamanla bakır elektrot etrafında hidrojen gazının birikmesi arttığı için volta pili akım vermez hale gelir. Bu olaya “kutuplanma” denir. Hidrojenle kaplanan bakır çubuğun üzeri temizlenirse ve yeniden eriyik içine batırılırsa, akım geçmeye devam eder. Bu iki türlü yapılır. Biri zımpara kağıdı ile bakırın üzerindeki hidrojen tabakası kazınır. Diğeri ise bakır çubuk ateşe tutularak hidrojen kaplı tabaka yakılır. Deneyin sonunda(-) kutup çinko levha,  ( + )kutup ise bakır levha olmuştur.  Yeni yapılmış bir volta pilinin iki kutbu arasına bir voltmetre bağlanırsa, voltmetre 1,1 voltu gösterir.  Volta pili çok çabuk biten bir pildir. Elektrolitleri sıvı olduğundan bir yerden bir yere taşınması zordur ve ekonomik değildir.  Bu bakımdan günümüzde bunun yerine kuru piller tercih edilir.Bizim deneyimizde devre bizim üzerimizden tamamlanır. Vücudumuz çözelti gibi davranır.

Her metalin bir elektronegatifliği vardır.2 metalin elektronegatifliğinin farklı olması nedeni ile ampermetre sapar.

                             

               Alıntı.

 
Yorumlar - Yorum Yaz
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi3
Bugün Toplam80
Toplam Ziyaret1783028
Saat
Takvim
Hava Durumu