Üyelik Girişi
fenciyim
Site Haritası

İLGİNÇ DENEYLER

                                   İLGİNÇ DENEYLER

Yumurtalarla yapılabilecek çılgın şeyler:

 Malzemeler:  

1 tane beyaz taze tavuk yumurtası

 Sirke

kavanoz 

Yumurtayı kavanoza koyun ve sirke ile doldurun.İkinci gün sirkeyi değiştirin.Bir hafta kadar böyle devam edin.Bir hafta sonra yumurta geçirgen fakat şeklini kaybetmemiş olacaktır.Sirke yumurtanın tüm kabuğunu yok etmiş olacaktır. Yani kalsiyumu yok etmiştir.geriye yumurta zarı kalmıştır.Yumurtanın içini rahatlıkla görebilirsiniz. İsterseniz salladığınızda yumurtanı sarısının hareketini de takip edebilirsiniz. Eğer bunu çok pişmiş bir yumurta ile yaparsanız, kabuk aynı şekilde eriyecektir.Geriye zıplayabilen silgi kıvamında bir yumurta kalacaktır.( çok yüksekten zıplatmayın. patlar ) Eğer çılgın bir şey yapmak istiyorsanız sirkenin içine kemik koyun ve bir haftadan biraz fazla bekletin. Süre dolduğunda kemik yeteri kadar taze ise kemiği bükebilirsiniz.Hatta düğüm bile atarsınız.Çünkü kalsiyum eriyecektir ve geriye zayıf bağlar kalacaktır.

 Yumurtanın çiğ mi pişmiş mi olduğunu nasıl anlarım?

 Yumurtayı masada hızlıca çevirin.Eğer sonuna kadar düzgünce dönerse tam pişmiştir.Eğer düzgün daireler yapamıyorsa hala çiğdir.Eğer parmağınızı çiğ olduğunu düşündüğünüz yumurtayı tamamen durduracak şekilde dokunup bıraktığınızda tekrar dönüyorsa bu içindeki sıvıdan kaynaklanır. 

Şişedeki Yumurta 

Kabuklu, çok pişmiş yumurta kullanın.Ağzından yumurtanın geçemeyeceği büyüklükte bir şişe bulun. Ufak bir kağıt parçası ile şişenin ağzını tıka ve şişeye sok.Kağıdı yak ve hemen yumurtayı şişenin ağzına daya, yumurta içeri çekilecektir. Aslında içeri çekilmiyor, itiliyor. Basınç farkından dolayı hava onu içeri itiyor. Dışarı çıkarmak için şişeyi ağzınıza dayayıp havayı içinize çekin ve yumurtayı şişenin ağzına getirdiğinizde kendiliğinden dışarı çıkacaktır. 

Yüzen Yumurta:

Çiğ yumurta çok tuzlu suda yüzebilir.Bir bardağın yarısını tuzlu su ile doldurup, diğer yarısını normal su ile doldurun.Birbirine karışmaması için uğraşın. Yumurtayı yavaşça bırakın. Katman arasına geldiğinde yumurta askıda kalacaktır. Biraz daha tuz ilave ettiğinizde yukarı doğru, su ilave ettiğinizde aşağı doğru hareket edecektir. 

Yumurtalarla gizli haberleşme: 

Yaklaşık 5 dakika pişmiş yumurta alın ve soğumaya bırakın.Bir kaşık sirke içinde olabildiğince fazla şapı çözün. Şapı eczanelerden ve temizleyici parlatıcı satan yerlerde bulabilirsiniz.Bu çözeltiyi kullanarak yumurtanın kabuğuna istediğinizi yazın. Kuru olmasına dikkat edin. Daha sonra kabuk soyulduğunda yazdığınız mesaj yumurtanın üstünde görülecektir. Fakat bu yöntemi uyguladığınız yumurtaları her gün yemek zarar verebilir. Çünkü şap uzun yıllardır parlatıcı olarak kullanılan bir temizlik aracıdır.Alüminyum içerdiği için Alzheimer hastalığına sebep olabilir.( Yumurtanın cinsi, pişirme süresi önemlidir )  

Gümüş Yumurta:   Bunun için oda sıcaklığında beyaz tavuk yumurtası gereklidir.Yumurtayı mum alevinde dumandan kararana kadar bekletin.Her tarafı kararmalıdır.Numara burada.Çünkü yumurtayı çevirirken elinizden kayıp düşebilir.Kendinizi yakmamaya dikkat edin. Her tarafı siyah kaplanınca, yavaşça su dolu kaba bırakın. Su ile kaplanınca iste bulunan karbon suya karşı koyacak ve yumurtanın etrafında ince bir hava tabakası tutacaktır.Bu da yumurtayı gümüş kaplı gibi gösterecektir.  

 

Görünmez Mürekkep 

 ( Deneyler küçükler için tehlikeli olabilir. Mutlaka bir büyük kontrolünde   yapılmalıdır.)               

Araç ve gereçler:

1 adet SULU limon
1 adet cay bardağı(bardak olmak zorunda değil ama tencerede çok büyük olur)
bir miktar su
bir miktar seker

Yapılışı:

limonun suyunu sıkıp süzüyoruz(liflerinden ayırmak için yoksa kullanışlı olmaz) çay bardağının içinde limon suyunun sarılığını alacak şekilde su ile karıştırıyoruz.daha sonra seker ilave ediyor(sekeri az kullanın) ve tekrar karıştırıyoruz.. ve tatAAAA teknoloji ürünü mürekkebimiz hazır.
denemek isteyen olursa kağıt üstüne bu mürekkepten damlatarak deneyebilir..

 NOT:mürekkebi sadece damlatırsak görünmeyen kısmını elde ederiz illa görünmesini istiyorsanız çakmakla kağıdı yakmayacak şekilde uzaktan ısıtın bakın bakalım gözüküyor mu......    

 

 

                    Volkan: Güvenli Yol

                   

volkanın şeklinin nasıl olacağı öğrencinin tercihine bağlıdır.( alçıdan yapılabilir ) Volkan dağının ağzı açık olmalıdır çünkü akacak lavlar olabileceğini unutmayınız.İstediğiniz şekli yapana kadar çalışmaya devam ediniz.  İlk önce her şey temiz ve kuru olmalıdır. Dış yüzeyi sprey boya ile boyamak güzel olabilir. 

1 çorba kaşığı ( 15 ml ) kabartma tozu

1 çorba kaşığı sıvı deterjan

Biraz kırmızı ya da sarı gıda boyası

1/4 su bardağı sirke

sirkeyi ilave ettiğinizde reaksiyon başlayacaktır. Bir dahaki sefere sirkeyi ilave etmeden biraz su ilave ederek deneyebilirsiniz.

Volkan: klasik (biraz tehlikeli) yol

  

KİBRİT ROKET

Kibrit roket en basit olarak şöyle yapılır:

Bir kibrit çöpünün eczalı baş kısmını saracak kadar küçük bir alüminyum folyo kağıdı kesilip içine birkaç kibritten keskin bir bıçak yardımıyla sıyırtılan kibrit başındaki o renkli kimyasallar konur ve üzerine bütün bir kibrit çöpü yerleştirilerek alüminyum folyosu iyice sardırılır. İşte size mini mini çok kısa zamanda yapabileceğiniz bir roketçik. Bu roketi bir kurşunkalemi fırlatma rampası gibi kullanarak 45 derece açı ile yerleştirip alüminyum folyo bir çakmak(heyecanlı iseniz uzun saplı mutfak çakmağı) yardımıyla ısıttıktan birkaç saniye sonra roketiniz büyük bir hızla ileri doğru gidecektir. Folyonun içine koyduğunuz kibrit parçalarının miktarına bağlı olarak roketinizin gücü ortaya çıkar.      

 

    Suda Yüzen Kibrit Çöpleri Sabundan Neden Kaçarlar,Şeker Kibrit Çöplerini Neden Çeker?  

 

Kullanılacak malzemeler

Kibrit çöpleri, küçük bir parça sabun, kesme şeker, bir tabak ve su

Deneyin yapılışıTabağı su ile doldurunuz. Üzerine dairesel bir şekilde suya batırmadan kibrit çöplerini diziniz.Bu dairenin ortasına bir parça sabunu batırınız. Sonra da kesme şekeri aynı yere batırınız.

Ne gözlediniz.Sabun batırıldığında sabun suyun yüzey gerilimine ters bir etki yapacağından kibrit çöpleri sabun parçasından kaçarlar.

Şeker batırıldığında ise şeker suyu emerken çok az da olsa bir akıntı meydana gelir. Bu da kibrit çöplerini çekmeye sebep olur.  

 

                      Elma Deneyi    Amaç: Birbirine 5cm uzaklıkta saplarından asılan iki elmaya üflendiğinde elmanın davranışını gözlemek.   

Gerekli malzemeler

İki adet saplı orta büyüklükte elma, 2 m kadar ince ip   

  Yapılışı

Sapları olan iki elmayı birer metrelik iki ip parçasına az bir uzaklıkta asın, sonra da ikisi arasından üfleyin bakalım. Ne dersiniz? Elmalar nasıl hareket edecekler? Resimdeki çocuk biraz şaşmış gözüküyor. Haklı, çünkü onun deneyinde de elmalar birbirlerine yaklaşıyorlar! Bu işin sırrına bizden önce bilgin Bernoulli ermiş. Diyor ki: «Bu deneyde de sizin üflemeniz, havayı hızlandırarak basıncının azalmasına yol açıyor. Çevredeki yüksek basınç alanları da elmaları alçak basınç alanlarına doğru itiyor. Elmalar da kafa kafaya tokuşuyorlar!    

 

 Havadaki Oksijen Miktarının Yüzdesinin Tespit Edilmesi  

 

Kullanılacak malzemeler Orta boy büyüklükte bir mum, süt şişesi, içi çukur bir tabak, su ve kibrit

Deneyin yapılışı

İçi çukur tabağı suyla doldurunuz. Ortasına bir mumu dikerek yakınız. Süt şişesini yanmakta olan mumun üzerine baş aşağı oturtunuz. Mum bir süre yanacak ve sonra sönecektir. Mum sönmeye başlarken süt şişeniz de suyla dolacak, mum sönene dek su yükselmeye devam edecektir.Su şişenin yaklaşık beşte biri kadar oranına kadar yükselecektir. Suyun beşte bir oranında yükselmesi havadaki oksijen oranını da belirtir.

         Geri Dönüşümlü Kağıt Yapalım

Gerekli malzemeler Eski gazeteler, bir parça çok ince delikli tel, bir kaç emici bez, plastik kova ve leğen, tahta kaşık yada mutfak robotu, toz boya (renkli kağıt yapmak için), naylon poşet,ağırlık          Yapılışı

Eski gazeteleri kovaya koyun, su ekleyerek bir gece bekletin. Ertesi gün suyu süzün, ıslak gazeteleri tahta kaşıkla ezerek hamur haline getirin. ( Bu işlemi eğer annenizde izin alabilirseniz mutfak robotunda yapabilirsiniz.)Kağıdınızın renkli olmasını istiyorsanız, boya da katabilirsiniz.Kağıt hamurunu leğene koyun ve eşit ölçüde su ekleyip karıştırın. Teli karışımın içine sokup üzerinde kalan hamurla birlikte çıkarın.temiz düz bir yere bir bez serin ve teli, kağıt hamurun bulunduğu yüzey alta gelecek biçimde çabucak bunun üzerine koyun. İyice bastırın ve hamur beze yapışınca kaldırın. Hamurun üzerine ikinci bir bez örtüp tekrar bastırın.

Leğendeki hamur bitene kadar bir kat hamur, bir kat bez koyarak bu işlemi tekrarlayın. En üste naylon poşeti koyun. Ağırlık yapması için kitapları üst üste dizin. Bir kaç saat sonra kağıtları dikkatle bezlerden ayırın ve iyice kurumaları için eski gazete ya da kağıt havluların üzerine serin. Yeni kağıtlarınız kullanılmaya hazırdır.

  Yıkanabilir Mürekkep Yapalım

Bir kap içerisinde biraz nişasta (ya da kola) ile bir iki damla iyotu karıştırınız. Yıkanabilir mürekkebiniz hazırdır.

Divit ve uçla, bir kağıda yazmak istediğiniz yazıları yazınız.

Yazıları yazdıktan sonra, nemli bir bezle kâğıdı siliniz. Ne görüyorsunuz? Yazılar yok oldu mu?
     

 

  Balın Gerçek Bal Olduğu Nasıl Anlaşılır?


Monosakkaritler, daha basit maddelere hidroliz olmayan polihidroksi aldehit ve ketonlardır. Basit şekerler olarak da adlandırılır. Monosakkaritler suda çözülür. En önemlileri glikoz, fruktoz ve galaktoz’dur.Glikoz hiçbir sindirime uğramadan doğrudan doğruya kana karışabilen bir bileşiktir.Fruktoz olgun meyvelerde ve balda glikozla birlikte bulunur.Glikoz alevde ve tüp içerisinde ısıtıldığında yanmaz. Oysa aynı uygulama şekere yapıldığında şeker alevde kömürleşir, tüp içinde ısıtıldığında önce esmerleşir, sonra kömürleşir.Gerçek bal yapısında glikoz taşıdığı için alevden etkilenmemesi gerekir. Eğer etkileniyorsa gerçek olduğu söylenemez.       

 

 Dev Sabun Baloncukları Yapalım

Kullanılacak malzemeler

Sabun tozu, şeker, su, düzgün passız 50cm kadar tel, tabak

 

Deneyin yapılışı

 Telin bir ucunu yaklaşık 3cm çapında daire şeklinde bir halka yapınız.

Tabak içerisine su koyarak sabun tozu ve şekeri karıştırarak eritiniz. Bir ucu halka haline getirilmiş teli sabun ve şeker erittiğiniz suya daldırıp çıkarınız. Halkada meydana gelen sabun zarına yavaş yavaş üfleyiniz. Üfledikçe sabun balonunun büyüdüğünü göreceksiniz.

      

 

 

 Soğuk Su Sıcak Sudan Ağır Mıdır?
Kullanılacak malzemeler

 2adet süt şişesi, sıcak ve soğuk su, mürekkep, yağlı kağıt (parafinli kağıt yada ince karton da olabilir)

Deneyin yapılışı

Şişelerden birine biraz mürekkep dökün. Sonra aynı şişeyi ağzına kadar sıcak su ile doldurun. İkinci şişeyi ağzına kadar soğuk su ile doldurun. Şişenin ağzını yağlı kağıt ile kapatın. Sonra suyu dökmemeye çalışarak şişeyi baş aşağı çevirerek sıcak su dolu şişenin üzerine oturtun. Kağıdı yavaşça iki süt şişesinin arasından çekin. Olacakları gözleyin.

Mürekkepli sıcak suyun yoğunluğu daha hafif olduğundan dolayı soğuk suyun içerisinde hızla bir hortum gibi yükselir.

                                                     

                                    www.fenciyim.com

                                                     
                                                                                         alıntıdır.  
Yorumlar - Yorum Yaz
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam160
Toplam Ziyaret1777789
Saat
Takvim
Hava Durumu