Üyelik Girişi
fenciyim
Anket
DERS SAYILARININ AZALTILMASI FİKRİNE KATILIYORMUSUNUZ?
Site Haritası

YUMURTALARLA YAPILABİLECEK ÇILGIN DENEYLER

      Yumurtalarla yapılabilecek çılgın şeyler:

 
 • Malzemeler:  
 • 1 tane beyaz taze tavuk yumurtası
 •  Sirke
 • kavanoz 
 • Yumurtayı kavanoza koyun ve sirke ile doldurun.İkinci gün sirkeyi değiştirin.Bir hafta kadar böyle devam edin.Bir hafta sonra yumurta geçirgen fakat şeklini kaybetmemiş olacaktır.Sirke yumurtanın tüm kabuğunu yok etmiş olacaktır. Yani kalsiyumu yok etmiştir.geriye yumurta zarı kalmıştır.Yumurtanın içini rahatlıkla görebilirsiniz. İsterseniz salladığınızda yumurtanı sarısının hareketini de takip edebilirsiniz. Eğer bunu çok pişmiş bir yumurta ile yaparsanız, kabuk aynı şekilde eriyecektir.Geriye zıplayabilen silgi kıvamında bir yumurta kalacaktır.( çok yüksekten zıplatmayın. patlar ) Eğer çılgın bir şey yapmak istiyorsanız sirkenin içine kemik koyun ve bir haftadan biraz fazla bekletin. Süre dolduğunda kemik yeteri kadar taze ise kemiği bükebilirsiniz.Hatta düğüm bile atarsınız.Çünkü kalsiyum eriyecektir ve geriye zayıf bağlar kalacaktır.

 Yumurtanın çiğ mi pişmiş mi olduğunu nasıl anlarım?

 •  Yumurtayı masada hızlıca çevirin.Eğer sonuna kadar düzgünce dönerse tam pişmiştir.Eğer düzgün daireler yapamıyorsa hala çiğdir.Eğer parmağınızı çiğ olduğunu düşündüğünüz yumurtayı tamamen durduracak şekilde dokunup bıraktığınızda tekrar dönüyorsa bu içindeki sıvıdan kaynaklanır. 
 • Şişedeki Yumurta 
 • Kabuklu, çok pişmiş yumurta kullanın.Ağzından yumurtanın geçemeyeceği büyüklükte bir şişe bulun. Ufak bir kağıt parçası ile şişenin ağzını tıka ve şişeye sok.Kağıdı yak ve hemen yumurtayı şişenin ağzına daya, yumurta içeri çekilecektir. Aslında içeri çekilmiyor, itiliyor. Basınç farkından dolayı hava onu içeri itiyor. Dışarı çıkarmak için şişeyi ağzınıza dayayıp havayı içinize çekin ve yumurtayı şişenin ağzına getirdiğinizde kendiliğinden dışarı çıkacaktır. 

 • Yüzen Yumurta:
 • Çiğ yumurta çok tuzlu suda yüzebilir.Bir bardağın yarısını tuzlu su ile doldurup, diğer yarısını normal su ile doldurun.Birbirine karışmaması için uğraşın. Yumurtayı yavaşça bırakın. Katman arasına geldiğinde yumurta askıda kalacaktır. Biraz daha tuz ilave ettiğinizde yukarı doğru, su ilave ettiğinizde aşağı doğru hareket edecektir. 

 • Yumurtalarla gizli haberleşme: 
 • Yaklaşık 5 dakika pişmiş yumurta alın ve soğumaya bırakın.Bir kaşık sirke içinde olabildiğince fazla şapı çözün. Şapı eczanelerden ve temizleyici parlatıcı satan yerlerde bulabilirsiniz.Bu çözeltiyi kullanarak yumurtanın kabuğuna istediğinizi yazın. Kuru olmasına dikkat edin. Daha sonra kabuk soyulduğunda yazdığınız mesaj yumurtanın üstünde görülecektir. Fakat bu yöntemi uyguladığınız yumurtaları her gün yemek zarar verebilir. Çünkü şap uzun yıllardır parlatıcı olarak kullanılan bir temizlik aracıdır.Alüminyum içerdiği için Alzheimer hastalığına sebep olabilir.( Yumurtanın cinsi, pişirme süresi önemlidir )  

 • Gümüş Yumurta:   
 • Bunun için oda sıcaklığında beyaz tavuk yumurtası gereklidir.Yumurtayı mum alevinde dumandan kararana kadar bekletin.Her tarafı kararmalıdır.Numara burada.Çünkü yumurtayı çevirirken elinizden kayıp düşebilir.Kendinizi yakmamaya dikkat edin. Her tarafı siyah kaplanınca, yavaşça su dolu kaba bırakın. Su ile kaplanınca iste bulunan karbon suya karşı koyacak ve yumurtanın etrafında ince bir hava tabakası tutacaktır.Bu da yumurtayı gümüş kaplı gibi gösterecektir.  

                                   

                                alıntıdır.   

                

                

                           


Yorumlar - Yorum Yaz


Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi4
Bugün Toplam96
Toplam Ziyaret1115425
Saat
Takvim
Hava Durumu
Anlık
Yarın
7° 2°