Üyelik Girişi
fenciyim
Site Haritası
   Açık ve Kapalı Devre Nedir?
 
 
  Bir pil, ampul, anahtar ve iletken tellerden  oluşan devreye basit devre adı verilir. 
*  Bir elektrik devresinde anahtar açık ise,devrede akım dolanmaz. Bu tip devrelere açık  devre denir.

Anahtarın kapalı olduğu devreye kapalı devre denir. Bu devrede akım dolanır ampul ışık verir.

   

  

  Bir elektrik devresini su pompası, borular ve çarktan oluşan bir sisteme benzetebiliriz.

  

Bu sistemde motor, pilin devreye elektron sağlaması gibi sisteme sürekli su pompalar. Suyun boru içinden akması elektriğin kablodan akmasına benzer.  Çarkın akan suyla dönmesi, akan elektriğin ampulü yakmasına benzer.

  
 
Kısa Devre Nedir?

İletken telin direnci, ampulün direncine göre çok azdır. Bu yüzden akım ampul yerine iletken telden geçer ve ampul söner. Bu tür bağlantıya kısa devre denir. 

  

 

     

 Ev ve iş yerlerinde elektrikli aletlerin kablolarının birbirine değmesi kısa devreye sebep  olur. Bu olay yangın ve elektrik çarpması gibi tehlikeli sonuçlar doğurabilir. Dolayısıyla elektrikli aletler kullanılırken, kablolarının sıyrık olmamasına dikkat edilmelidir.     Kısa devre, devredeki toplam direnci düşürdüğü için, ana koldan geçen akım artar. Bu da sigortanın atmasına sebep olur.    
 
 
  
    
  
Sigorta Nedir?   
  Devreden aşırı derecede akım geçtiğinde  aşırı ısınmaya sebep olur. Yangın çıkabilir. Bu tür tehlikelerden korunmak için elektrik  devrelerinde sigorta kullanılır. Sigorta, elektrik devrelerine seri bağlanır. Devreden aşırı elektrik geçince sigorta ısınır ve devreyi keser, böylece yangın gibi tehlikeler önlenmiş olur. 
     
 Eğer evdeki elektrik tesisatına çok sayıda araç bağlanırsa, sigortadan geçen akım yükselir. Bu da sigortanın ısınıp kısa sürede atmasına sebep olur. Bu yüzden aynı anda çok sayıda elektrikli araç çalıştırılmamalıdır.   
Evimizdeki Elektrikli Araçlar Birbirine  Nasıl Bağlıdır? 
 
Günlük yaşamda ev ve iş yerlerinde kullandığımız araçlar, birbirine paralel bağlı devreler şeklinde çalışır. Böylece, bir aracın açılıp kapanması diğer araçları etkilemez. Ayrıca bütün araçlar paralel bağlı olduğu için  hepsinin uçlarında aynı elektrik gerilimi (voltaj)  bulunur.  
 
 
 
                                Suna gülçek-ders notlarım-fenciyim.com0 Yorum - Yorum Yaz
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi5
Bugün Toplam474
Toplam Ziyaret1761351
Saat
Takvim
Hava Durumu